Hakkımızda

Hakkımızda

Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü engellilerin ruhsal ve bedensel gelişimlerini sağlamak amacıyla Türkiye’de görme engelliler alanında kurulan ilk yerel yönetim spor kulübüdür. Kulübümüz kurulduğu günden bugüne kadar Milli Takıma çeşitli branşlarda 35 sporcu kazandırmıştır.

Kulübümüz atletizm, halter, B1 futbol (hiç görmeyenler), B2-B3 Futbol (Az görenler) satranç, goalball, judo ve yüzme alanlarında 102 lisanslı sporcuyla 7 branşta faaliyet göstermektedir.

Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren 280 kulüp arasında milli takımlarımıza 43 sporcu kazandırarak en fazla sporcu veren kulüp unvanını da elde etmektedir.

Sporcularımızın Uluslar arası başarıları arasında geçmişten bugüne halter, atletizm, futbol, goalball ve satranç branşlarında Avrupa , Dünya şampiyonlukları ve Olimpiyatlarda madalya kazanmış ve dereceler elde etmiş bay – bayan sporcularımız bulunmaktadır.

Kulübümüzün Dünya Avrupa ve Türkiye Şampiyonlukları ulusal ve uluslararası başarılarındaki haberleri Milli Eğitim Bakanlığının da dikkatini çekmiş olup örnek bir çalışma olarak ilköğretim 4. Sınıf Türkçe Çalışma kitaplarında (sayfa 13 )2010 - 2011 öğretim yılından başlamak üzere 5 yıl boyunca Türkiye'nin tüm ilköğretim okullarında konu anlatımı olarak okutulmuştur.

 

OLİMPİYAT BAŞARILARIMIZ

7 – 18 Eylül 2016 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio kentinde düzenlenen paralimpik oyunlarına ÇANKAYA BELEDİYESİ GÖRME ENGELLİLER GENÇLİK EĞİTİM VE SPOR KULÜBÜ 'müzün 1 antrenörü ve 9 sporcusu Türkiye milli takımlarımız adına yarışmışlardır. Atletizm branşında 1500 metrede kulübümüz sporcularından Semih DENİZ 4.05 lik derecesi ile Paralimpik oyunlarında 3. olarak bronz madalya kazanmıştır.

Sporcumuzun bu başarısı tüm engelliler spor tarihinde atletizm branşın da alının ilk madalyadır. Kulübümüz atletizm sporcularından Hasan Hüseyin KAÇAR 5000 metrede olimpiyat 4.sü ve yine atletizm sporcumuz Büşra Nur TIRIKLI olimpiyat 7. olmuştur. 6 futbolcumuzun da yer aldığı B1 (hiç göremeyenler ) milli futbol takımımız oynadı 5 müsabakada 1 galibiyet 3 beraberlik ve olimpiyat şampiyonu olan Brezilyaya yenilerek Paralimpik oyunlarını 5. olarak tamamlamıştır.

MİLLİ SPORCULARIMIZ

ENGELSİZ DERSHANE

Engelsiz Dershane

Sporun yanı sıra eğitim alanında da hizmet veren kulübümüz görme engelli öğrencilerimizin mevcut dershanelerden faydalanamamaları nedeniyle lise destek ve YKS sınavlarına hazırlık amacıyla başlattığımız " Ücretsiz Engelsiz Dershane" projesi kapsamında Ankara’da bulunan (ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, Gazi, Ankara ve Yıldırım Beyazıt)üniversitelerden katılan 150 gönüllü öğretmen kadrosuyla haftanın 6 günü eğitim vermektedir. 2007- 2008 öğretim yılında 10 öğrencisiyle 100% lük başarıyı yakalayan engelsiz dershane, 2011 yılında 2 öğrencisini de YKS Türkiye sıralamasında ilk 600 öğrenci arasın da yer almasını sağlamıştır. 2016,2017,2018,2019 yılına kadar başarılarını %70 % 80’ın altına düşürmemiştir.2020 – 2021 yılları arasında Ülkemizi ve Dünyayı saran virüs nedeni ile derslerimiz online sisteme dönüştürülmüştür.2022 eğitim yılında derslerimiz yeniden örgün eğime başlayacaktır. Engelsiz dershanemizden bugüne kadar eğitim alan 180 öğrencimiz Türkiye’nin çeşitli üniversitelerini kazanmıştır. Engelsiz dershanemiz lise destek, YKS kurslarının yanı sıra engellilerin istihdamına yardımcı olmak için EKPSS (Engelli memur seçme sınavı) kurslarını başlatarak 62 öğrencisinin çeşitli resmi kurumlarda işe yerleştirmesini sağlamıştır. Kulübümüz Türkiye İş-Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile başlattığı Bilgisayar işletmenlik ve web tasarım kursuları sonucunda öğrencilerinin daha rahat istihdam edinebilmelerinin yolunu açmıştır..